Wyszukaj

Grupa LUG podsumowuje 2020 rok

12 stycznia 2021

Pomimo trudności związanych z pandemią Covid-19, Grupa Kapitałowa LUG S.A. uznaje rok 2020 za udany i mocnym akcentem rozpoczyna 2021 rok. Już z początkiem stycznia Zarząd Grupy poinformował o rozbudowie Centrum Badawczo – Rozwojowego, czyli drugiej polskiej fabryki zlokalizowanej w Nowym Kisielinie k. Zielonej Góry. Firma zainwestuje w ten projekt 7,1 mln zł. Umowa obejmuje rozbudowę hali magazynowej z zapleczem biurowo – socjalnym. W wyniku realizacji projektu powierzchnia magazynowa zostanie zwiększona o ok. 3000 m2, natomiast przestrzeń biurowo – socjalna powiększy się o ok. 500 m2. Ponadto LUG poszczycić się może nowymi kontraktami, obejmującymi m.in. wymianę oświetlenia na ulicach Miasta Stołecznego Warszawa, czy budowę oświetlenia na strategicznych odcinkach dróg szybkiego ruchu w Polsce.                          

POBIERZ PODSUMOWANIE (infografika poniżej)

- Rok 2020 przeszedł do historii. Był to trudny czas, pełen niespotykanych wyzwań. Światowa pandemia zmieniła nasze życie zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Znacząco wpłynęła na funkcjonowanie wielu gałęzi gospodarki, w tym rynku oświetlenia. Pomimo niesprzyjającej sytuacji ekonomiczno-społecznej, rok zakończyliśmy w dobrych nastrojach. Z perspektywy ostatnich miesięcy mogę śmiało stwierdzić, że sprawdziliśmy się jako organizacja. Naszą mocną stroną okazała się umiejętność adaptacji do zmieniającego się rynku i jego potrzeb. W ciągu kilku miesięcy opracowaliśmy i wdrożyliśmy do sprzedaży oprawy UV-C, które zapewniają skuteczną sterylizację pomieszczeń – mówi Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG S.A.  Myślimy o biznesie długookresowo, a mijający rok i pandemia pokazały nam, że aby się rozwijać, musimy mieć odpowiedź na wydłużające się czasy realizacji dostaw komponentów czy przerwanie łańcuchów dostaw. Inwestycja w nowy magazyn jest też odpowiedzią na wyzwania związane z dostawami na odległe rynki, które wymagają pełnej kompletacji zamówień przed wysyłką. Do tego potrzebna jest przestrzeń magazynowa, którą zyskamy dzięki rozbudowie Centrum Badawczo-Rozwojowego w Nowym Kisielinie. – dodaje prezes Wtorkowski.

Centrum w Nowym Kisielinie jest drugim zakładem produkcyjnym Grupy w Polsce. Pierwszym jest powstała w 2008roku siedziba LUG w Zielonej Górze, która została wybudowana ze środków z emisji akcji. Od tego momentu Grupa nie dokonywała kompleksowej rozbudowy przestrzeni magazynowych, a inwestycje skupiały się wokół przestrzeni i technologii produkcyjnych.

- W obliczu dynamicznego rozwoju i dalszych planów ekspansji rynkowej, zdecydowaliśmy się powiększyć zakład – komentuje decyzję o inwestycji Ryszard Wtorkowski.  - Dzięki rozbudowie będziemy mogli rozwijać nasz Dział Badań i Rozwoju oraz jeszcze sprawniej kształtować nasze portfolio produktowe, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów. Pracujemy nad wieloma innowacjami produktowymi, a aby je wprowadzić na rynek potrzebujemy przestrzeni – dodaje.

Inwestycja będzie realizowana na przestrzeni I-III kw. roku, a jej planowana wartość to 7,1 mln zł. 

Wymiana opraw oświetleniowych w Warszawie oraz projekty autostradowe

Miniony rok 2020 to czas sukcesu Grupy na polu przetargów związanych z dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi w Mieście Stołecznym Warszawa oraz w newralgicznych punktach ważnych dróg szybkiego ruchu w Polsce.

LUG Light Factory, spółka zależna LUG S.A., dostarczy ponad 38,5 tysięcy opraw ulicznych dla Miasta Warszawa. Do przetargu zgłosiło się sześć firm, w tym największe międzynarodowe koncerny, lecz to oferta LUG okazała się najlepiej spełniającą kryteria oceny. Zgodnie ze specyfikacją zamawiającego, czyli Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa, nowe lampy będą na ulicach stolicy instalowane etapami, a ostatnia partia powinna pojawić się w grudniu 2022 roku, co jednak zostanie doprecyzowane w ramach umowy, której podpisanie przewidziano na 13 stycznia br. Całkowita wartość projektu wynosi 32,08 mln zł brutto. Zamawiającemu przysługuje jednak tzw. „prawo opcji” co oznacza, że bez dodatkowego przetargu będzie mógł zwiększyć zamówienie o kolejne oprawy LED o wartości 5 mln zł brutto. Rozstrzygnięty przetarg dotyczy wymiany oświetlenia na głównych ulicach Warszawy, jednak w planach jest jeszcze wymiana oświetlenia na wysokich masztach na węzłach drogowych oraz na zabytkowych ulicach miasta. Oznacza to, że całkowita pula wymienionego oświetlenia wzrośnie do 43 tysięcy opraw. Planowana modernizacja w Warszawie będzie największym tego typu projektem w Polsce, a także jednym z największych w Europie. W latach 2017 – 2020 wymieniono 56 tysięcy opraw oświetleniowych w Manchesterze i 12 tysięcy w Londynie. W Santander w Hiszpanii zakończono niedawno wymianę 23 tysięcy opraw, a w Wiedniu trwa obecnie wymiana 60 tysięcy opraw.

Kolejną realizacją spółki w stolicy jest projekt Południowej Obwodnicy Warszawy, strategicznej z perspektywy miasta stołecznego trasy komunikacyjnej. Otwarty w grudniu 2020 roku 15-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłem R14 (Przyczółkowa) a węzłem R15 (Wał Miedzeszyński), został w całości oświetlony przez LUG.

Grupa ma również swój udział w rozbudowie infrastruktury towarzyszącej na najważniejszych drogach szybkiego ruchu w Polsce. Oświetlenie infrastrukturalne to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju firmy. Z autostrady łączącej Berlin i Warszawę, na odcinku wzdłuż południowych granic aglomeracji poznańskiej, korzysta na dobę ponad 60 000 pojazdów. Z uwagi na liczne skrzyżowania autostradowe i wjazdy do miasta, ten sześciokilometrowy odcinek autostrady uznawany jest za jedną z najbardziej krytycznych infrastruktur drogowych w Polsce, przy której kluczowego znaczenia nabierają najwyższe standardy jakości oświetlenia, zarządzania, komunikacji i niezawodności. Do oświetlenia 6 kilometrowego odcinka autostrady A2 wzdłuż południowych granic Poznania wykorzystano 1213 opraw infrastrukturalnych LUG z wewnętrznymi kontrolerami iBLOC wyposażonymi w urządzenia do pomiaru mocy oraz 14 gatewayów HUBiot-2. Wszystkie oprawy współpracują̨ z autorskim systemem sterowania klasy smart LUG URBAN. To pierwsza w tej części Europy instalacja, której sterowanie daje możliwość dynamicznej zmiany natężenia oświetlenia i dostosowania go do klasy oświetleniowej drogi, a także do natężenia ruchu.  

Kolejnym projektem przygotowanym przez LUG jest oświetlenie zamontowane na długości 15 kilometrów drogi ekspresowej S3 łączącej Szczecin z Dolnym Śląskiem - to jedna z najważniejszych arterii infrastrukturalnych na mapie Polski. W ramach wygranego przetargu, oprawy oświetlenia drogowego firmy LUG Light Factory zostaną tu zamontowane na dwóch newralgicznych odcinkach - w podstrefie miasta Nowa Sól oraz na węźle Sulechów-Świebodzin-Międzyrzecz.

Zrównoważony rozwój

W roku 2020 Grupa LUG postawiła na zrównoważony rozwój. Spółka dokonała analizy zagrożeń klimatycznychmającej na celu identyfikację krótko-, średnio- i długoterminowych ryzyk fizycznych i transformacyjnych związanych ze zmianą klimatu. Wyniki będą stanowić bazę do sformułowania i przyjęcia polityki klimatycznej firmy w 2021 roku. Starania Grupy Kapitałowej LUG związane ze zrównoważonym rozwojem zostały wysoko ocenione przez niezależnych ekspertów. W minionym roku spółka otrzymała wyróżnieniew 9 edycji Konkursu Polska Firma – Międzynarodowy Czempion w kategorii Promotor ekologii na rynkach zagranicznych oraz trzeci wynik spośród 151 przebadanych największych spółek w Polsce, w II edycji Badania Crisis Climate Awareness 2020. Tym samym LUG po raz drugi znalazł się w gronie firm wyróżnionych tytułem Spółki Świadomej Klimatycznie.

Perspektywy rozwoju w dobie pandemii

Nowym, szybko rozwijającym się trendem, który pojawił się w 2020 roku i postawił przed producentami kolejne wyzwania, stał się lawinowy wzrost popytu na źródła światła i oprawy oświetleniowe UV-C. Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowy wzrost zainteresowania zastosowaniem światła ultrafioletowego do dezynfekcji pomieszczeń. Grupa Kapitałowa LUG S.A. w rekordowym tempie opracowała i wdrożyła rodzinę opraw UV-C „PurelightLUG”, na którą składają się oprawy do dezynfekcji powierzchni, produkty dezynfekujące powietrze i mogące pracować w obecności ludzi, a także rozwiązania hybrydowe. LUG ma już na swoim koncie realizacje oparte o nowy asortyment, w tym: szpital, restaurację, ośrodek pomocy, przedszkole i klinikę stomatologiczną. Szybka i profesjonalna odpowiedź LUG Light Factory na pandemię koronawirusa została doceniona przez Światowe Forum Ekonomiczne, które wymienia LUG jako przykład firmy, która ma wysoką zdolność adaptacji do potrzeb rynkowych. 

Grupa LUG podsumowuje 2020 rok