Wyszukaj

LUG Light Factory

LUG gospodarzem pierwszego spotkania w ramach II edycji Lean Tour

07 maja 2018

Dnia 13 kwietnia 2018 roku w siedzibie naszej firmy spotkali się przedstawiciele dwunastu czołowych firm z południowej części województwa lubuskiego w ramach II edycji Lean Tour.
Lean Tour to projekt prowadzony przez Gorzowski Ośrodek Technologiczny i Zachodnią Izbę Przemysłowo – Handlową. Ideą projektu jest zainicjowanie współpracy dużych przedsiębiorstw działających na danym obszarze poprzez wspólną naukę i wymianę doświadczeń dotyczących modeli zarządczych, procesów oraz kultur organizacyjnych panujących w poszczególnych firmach. W ramach projektu przedstawiciele firm odwiedzają się nawzajem w swoich zakładach i poznają stosowane tam rozwiązania.
Pierwszym przystankiem w cyklu planowanych spotkań była nasza firma.
 
- "To bardzo ważne, aby duże przedsiębiorstwa regionu, wzorem doświadczeń z zagranicy, integrowały się, dzieliły doświadczeniami i wspierały wzajemnie swój rozwój. Do tej pory nie mieliśmy sprzyjających ku temu warunków, dlatego inicjatywa Zachodniej Izby Przemysłowej i Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego jest bardzo wartościowa. Jestem dumny, że II edycję Lean Tour rozpoczęła się  właśnie u nas" – komentuje Ryszard Wtorkowski, Prezes firmy LUG.


Podczas wizyty zaprezentowaliśmy gościom główną siedzibę naszej firmy, opowiedzieliśmy o historii jej powstania, profilu działalności oraz strategii przyjętej na najbliższe lata. Zwróciliśmy też uwagę na fakt, że jesteśmy organizacją, która dynamicznie się rozwija, potrafimy się zmieniać i komunikować te zmiany naszemu otoczeniu. W ostatnich latach angażujemy się w coraz większą ilość projektów usprawniających działanie organizacji w perspektywie długofalowej, co w konsekwencji ma prowadzić do zwiększenia wydajności firmy oraz satysfakcji osób w niej zatrudnionych.

A tak o zmianach jakie zachodzą w naszej firmie w ramach projektu LEAN@LUG wypowiada się Damian Podłuski, Dyrektor ds. Produkcji LUG Light Factory Sp. z o.o.:
"W celu usprawnienia procesów zachodzących w firmie zaczęliśmy wprowadzać cały szereg optymalizacji opartych na metodologii Lean. Zmiany rozpoczęliśmy od podstaw, uruchamiając w sierpniu 2016 r. program KAIZEN. Jego celem jest nie tylko redukcja kosztów, ale także poprawa wydajności i jakości pracy, jak również jej ergonomii i bezpieczeństwa, nie zapominając o ochronie środowiska. W następnym kroku wdrożyliśmy program 5S, czyli szeroko rozumianej standaryzacji. 5S to także systematyka i samodoskonalenie. Dzięki temu zdecydowanie poprawiamy produktywność pracy. Oprócz tego realizujemy różnego rodzaju projekty inwestycyjne polegające m.in. na wprowadzaniu automatyzacji, reorganizujemy hale, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń, udoskonalamy dokumentację i przeprowadzamy zmiany organizacyjne."

Funkcjonowanie projektu LEAN@LUG w naszej firmie obrazuje pokrótce poniższy schemat:


Lean@LUG

Do projektu Lean Tour 2.0 zaproszonych zostało 13 przedsiębiorstw z naszego województwa. Spotkania będą odbywać się co miesiąć. Pierwsze spotkanie już za nami. Cieszymy się, że nasza prezentacja wywarła tak pozytywne wrażenie wśród lokalnych przedsiębiorców.  
Kolejne spotkanie już w maju w firmie Victaulic Polska Sp. z o.o. w Drezdenku.