Wyszukaj

LUG najlepszą inwestycją zwycięskiego funduszu Novo Akcji

06 listopada 2017

LUG – zielonogórski producent opraw oświetleniowych, notowany na alternatywnym rynku NewConnect został wyróżniony w rankingu serwisu StockWatch.pl, wspierającym w szerokim zakresie inwestorów indywidualnych, m.in. poprzez dostarczanie aktualnych i zweryfikowanych danych finansowych spółek.

LUG okazał się najlepszą inwestycją funduszu Novo Akcji, który na podstawie danych opublikowanych pod koniec września br. jest bezapelacyjnym zwycięzcą rankingu funduszy inwestycyjnych roku 2017.

Jak donoszą specjaliści StockWatch, z tegorocznej hossy na GPW skorzystało niewiele funduszy inwestycyjnych. Tylko nielicznym bowiem udaje się pokonać rynek i osiągnąć stopę zwrotu wyższą niż WIG (+24,2 proc.). Najlepszy z nich na koniec września osiągnął blisko 40-proc. stopę zwrotu. Specjaliści StockWatch sprawdzili, jakie akcje ciągnęły w górę portfele trzech najmocniejszych funduszy.

„W zestawieniu uwzględniliśmy lokaty, na które fundusze przeznaczyły co najmniej 2 proc. środków. Analizując portfele funduszy należy pamiętać o ograniczeniach, którym podlegają. Podstawowy to maksymalny limit inwestycji w pojedynczą spółkę. W zależności od zapisów statutowych dla otwartych funduszy inwestycyjnych wynosi on 5 lub 10 proc. Fundusze ujawniają swój stan posiadania jedynie co pół roku, dodatkowo z 3-miesięcznym opóźnieniem. W przypadku analizy zaprezentowanych niżej portfeli funduszy, można jedynie spekulować, czy akcje ujawnione w portfelu na koniec I półrocza 2017 r. są w dalszym ciągu w ich posiadaniu.” – czytamy w artykule.

Najlepszy w rankingu StockWatch okazał się fundusz Novo Akcji z wynikiem 38,6 proc., pokonując główny indeks warszawskiej giełdy o ponad 14 p.p. w ciągu 9 miesięcy. Istotny jest w tym przypadku fakt, że w tym okresie tylko połowa z analizowanych funduszy osiągnęła stopy zwrotu wyższe niż 16 proc. (mediana).

Źródło: https://wiadomosci.stockwatch.pl/9-najlepszych-spolek-w-portfelach-funduszy-inwestycyjnych-2017-r,akcje,203855

Zdecydowanie najlepszą inwestycją funduszu Novo Akcji była firma LUG – jedyna spółka w tym zestawieniu notowana na NewConnect. Jak czytamy w artykule, Novo Akcji poprawił swoją pozycję z 230 tys. akcji na początku 2017 roku do 250 tys. na koniec czerwca. W tym czasie notowania LUG wzrosły o 145 proc.,  a sama tendencja wzrostowa znalazła swoją kontynuację również w III kwartale, dzięki czemu tegoroczna stopa zwrotu przekroczyła 200 proc.

Źródło: https://wiadomosci.stockwatch.pl/9-najlepszych-spolek-w-portfelach-funduszy-inwestycyjnych-2017-r,akcje,203855

W artykule StockWatch zauważono dynamiczną poprawę wyników finansowych LUG oraz ukierunkowanie działań firmy na ekspansję zagraniczną, o czym dowodzi chociażby budowa fabryki w Argentynie. Uwzględniając zamiar firmy do przejścia na główny parkiet GPW i dalszą poprawę wyników, StockWatch również widzi szansę na kontynuację dalszych wzrostów. Uwadze specjalistów nie umknęło także ogłoszenie nowej strategii LUG w czerwcu 2017, która spowodowała dyskusję wśród forumowiczów w kwestii sensu i szans na jej realizację.

Oprócz LUG, kolejne dwie trafione inwestycje Novo Akcji to spółki energetyczne – Enea (+58,5 proc. od początku roku) oraz Energa (+49,4 proc.). Na podium trójki najlepszych funduszy zaraz po Novo Akcje znalazły się również Fundusze Credit Agricole Akcyjny (zarządzany przez BZ WBK TFI) oraz Skarbiec Akcja ze stopą 23,9 proc.

Jak podkreślają specjaliści StockWatch, bezrefleksyjne kopiowanie strategii najlepszych funduszy nie stanowi gwarancji sukcesu, gdyż dla nich samych zazwyczaj jest problemem powtórzenie tak dobrych wyników w kolejnych latach. Zaistniała sytuacja wygląda dość modelowo i może zapowiadać problemy z kontynuacją hossy: „Zwykle wzrosty na początku dotyczą największych spółek, a potem zainteresowanie inwestorów przenosi się na mniejsze walory. Taki scenariusz nakazywałby szukać faworytów na 2018 rok jednak wśród mniejszych spółek, które cechują zdrowe fundamenty i szybko rosnący biznes.” – czytamy w artykule.

 

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ NA STOCKWATCH.PL