Oświetlenie biura open space
Powierzchnie biurowe posiadają cechy, dzięki którym pracownicy są w stanie działać efektywnie, realizując określone cele. Pomaga im w tym nie tylko właściwa organizacja pracy, komfortowe meble, sprzęt wysokiej klasy czy silna motywacja. Bardzo istotne są również odpowiednie warunki oświetleniowe. Światło umożliwia wykonywanie zadań wymagających precyzji, jednak to nie jedyna funkcja, jaką musi spełniać. Natężenie oświetlenia wpływa na samopoczucie pracowników, a w przypadku powierzchni open space może nawet wyznaczać granice pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy. Jego znaczenie jest ogromne – zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność, jak i atmosferę panującą w pomieszczeniu. Dostarczamy naszym Klientom innowacyjne rozwiązania, dzięki którym lampy występujące w przestronnych wnętrzach znakomicie spełniają swoje funkcje, a tym samym pozwalają pracownikom działać szybko i skutecznie.
Odpowiednie warunki oświetleniowe
Lampy znajdujące się w miejscu pracy muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa i higieny. Dotyczy to również rozwiązań oświetleniowych stosowanych w ramach przestrzeni open space, na przykład opraw modułowych. Jakie modele gwarantują odpowiednie warunki oświetleniowe? Warto wybierać lampy, których zastosowanie pozwala wykorzystać do maksimum naturalne światło dzienne. Współcześnie coraz większą wagę przywiązuje się do oszczędzania energii elektrycznej. Oświetlenie musi umożliwiać wykonywanie zadań zawodowych, a jednocześnie powinno chronić wzrok pracownika, który np. kilka godzin każdego dnia spędza przed ekranem komputera emitującym stosunkowo intensywny blask.
Warto zwrócić uwagę na łatwy montaż opraw modułowych – w suficie modułowym jest to bardzo proste.
Natężenie oświetlenia
Wybierając lampy do biura open space, należy kierować się określonymi kryteriami. Oświetlenie przestrzeni biurowej musi być zgodne z rozporządzeniem MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz z normami: PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2011. Z dokumentów wynika m.in., że natężenie oświetlenia występującego w ramach stanowiska pracy nie powinno znacząco odbiegać od intensywności światła w częściach biura, które znajdują się w zasięgu wzroku pracownika. Przepisy dokładnie określają, jaką intensywność powinno mieć światło w konkretnych miejscach w biurze. Oświetlenie o największym natężeniu powinno znajdować się tam, gdzie odbywa się kreślenie techniczne. Nieco słabsze światło wykorzystuje się w miejscach, w których pracownicy piszą ręcznie, pracują przy komputerach lub odbywają konferencje. Najciemniej może być w archiwach, a umiarkowanie jasno – w recepcji lub tam, gdzie pracownik wykonuje zadania polegające na segregowaniu lub kopiowaniu.
Niski pobór mocy oraz współczynnik olśnienia to zalety opraw modułowych LUG Light Factory, dlatego warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem w aranżacji biura open space.